Coś o psach

5 sposobów na zdrowie psa

14.12.2016

O tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie pupila, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Warto się jednak dowiedzieć, jak robić to dobrze i w prosty sposób.

1.Weterynarz

Co roku zabieraj psa na rutynową kontrolę u weterynarza. Ponieważ psy starzeją się dużo szybciej niż ludzie – wszak krócej żyją – przez rok w organizmie czworonoga wiele się zmienia. Zwykłe badanie może w porę uratować pupila, gdy okaże się, że rozwija się w nim choroba. Podczas takiej kontroli koniecznie poinformuj lekarza o wszystkim, co w ostatnim czasie zaniepokoiło cię w związku ze zdrowiem psa.

2. Czesanie

Raz w tygodniu poświęć 15 minut na pielęgnację swego podopiecznego. Chodzi o sprawne (niekoniecznie bardzo dokładne) wyczesanie sierści zwierzaka. Ma to wiele zalet – usuniesz w ten sposób martwe włosy, poprawisz psu krążenie, sprawdzisz, czy nie pojawiły się jakieś niepokojące zmiany skórne albo czy gdzieś za uchem nie wbił się kleszcz. Robiąc to regularnie, masz pewność, że zauważysz, gdy psu nagle zacznie wypadać dużo więcej sierści niż zwykle – a to objaw wielu chorób.

3. Zęby

Regularne czyszczenie psu zębów zapobiega chorobom dziąseł i utracie zębów (wbrew pozorom u psów też się to zdarza!). Przy tej okazji można też zaobserwować nietypowe zmiany w wyglądzie języka (może to być oznaką choroby). Drobna uwaga jeśli chodzi o świeżość psiego oddechu – zwykle z pyska zwierzaka czuć charakterystyczny zapach. Nawet jeśli nie wydaje on nam się zbyt świeży, to prawdopodobnie jest prawidłowy. Sygnałem do wizyty u lekarza weterynarii jest wyjątkowo przykry, intensywny i inny niż zwykle zapach z pyska.

4. Ćwiczenia

Dotyczy zarówno psów, jak i ludzi – ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie! Ćwiczenia ruchowe (chodzenie raz szybciej, raz wolniej, bieganie) utrzymują mięśnie psa w dobrej kondycji, wzmacniają pracę serca i wspierają układ trawienny. Poza tym poprawiają postawę zwierzaka i – co oczywiste – pozwalają pozbyć się nadmiaru energii. Nawet jeśli Twój pies ma do dyspozycji ogród, nie rezygnuj ze spacerów – zwierzak sam z siebie raczej nie pobiega po doskonale znanym sobie ograniczonym terenie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy w bloku, przynajmniej raz dziennie wybierz się z pupilem na dłuższy (czyli trwający choćby 40 minut) spacer.

5. Żywienie

Mówi się, że „jesteś tym, co jesz” – ta maksyma sprawdza się również w wypadku czworonogów. Dobre odżywianie to podstawa – wybieraj karmę dostosowaną do wieku zwierzaka i jak najlepszej jakości. Zawsze sprawdzaj na opakowaniu dawkę, jaką danego jedzenia powinien otrzymywać Twój podopieczny, by ani nie czuł głodu, ani zbytnio nie przybrał na wadze. Pamiętaj też o tym, by zawsze miał dostęp do świeżej wody.

Artykuł pochodzi z portalu Pies.pl

Tworzenie stron Hyh.pl