Coś o  kotach

Co na odkłaczanie kota?

14.12.2016

Jak wiadomo koty myją się za pomocą swojego języka, co prowadzi do połykania kłaczków. Jego sierść osadza się na jelitach i brak odkłaczania kota może doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych konsekwencji.

Konsekwencje braku odkłaczania kota :
można jednoznacznie ustalić, co ile i kiedy kot powinien się oczyszczać ze zbędnej sierści. Niektóre osobniki będą się „oczyszczać” parę razy na dzień co kilka tygodni, inne zrobią to raz a porządnie np. co trzy miesiące. Nasi pupile mogą to czynić poprzez wymiotowanie bądź wydalanie, a czasem wystarczy im „odchrząknąć” zbędne kłaczki.

Najpoważniejszym przypadkiem zakłaczenia się kota jest bezoar włosowy, inaczej zwany kulą włosową. Powstaje on w jelitach czworonoga, po tym jak sierść wraz z resztkami jedzenia zacznie mu się osadzać na ścianach jelit. Bezoar może objawiać się w braku apetytu u kota, jego suchym kaszlu i wymiotach. Powoduje to niedrożność układu pokarmowego u zwierzaka, w najgorszym przypadku także jego śmierć.
Istnieje sporo sposobów, aby pomóc naszemu pupilowi w pozbywaniu się niepotrzebnej sierści. Są to zastosowania zarówno domowe, jak i te bardziej profesjonalne z użyciem specjalnych past, dropsów czy przysmaków.
Naturalnym środkiem oczyszczającym wydaje się trawa. Koty jedzą ją nie tylko żeby sobie poskubać źdźbła, ale również dlatego, że jest bardzo dobry środek na przeczyszczenie. Innym sposobem może być dodawanie do jedzenia pupila łyżeczki masła (tego prawdziwego!) przez okres jednego tygodnia lub siemia lnianego. Profesjonalne podejście polega na kupowaniu produktów „odkłaczających” naszego kociaka. Najpopularniejsze są pasty, które można zakupić w sklepach zoologicznych lub Internecie, jednak najlepiej uczynić to u weterynarza, gdzie przy okazji zasięgniemy porad dotyczących odkłaczania.
Należy pamiętać również, iż mocne linienie u kotów występuję w miesiącach letnich. Z tego powodu powinniśmy często wyczesywać sierść u naszego czworonoga, aby ułatwić mu higienę osobistą oraz ograniczyć połykanie sierści.

Artykuł pochodzi z portalu e-lecznica.pl

Tworzenie stron Hyh.pl