Wiedza

Co zrobić kiedy zwierzę połknie ciało obce?

14.12.2016

Zabawki, małe przedmioty, monety, a także fragmenty jedzenia - to wszystko może utknąć w przełyku naszego zwierzaka i spowodować nieprzyjemne dla niego dolegliwości. Co zrobić, kiedy dojdzie do zadławienia i jak mu zapobiegać wyjaśnia lekarz weterynarii.

Co to jest ciało obce?
Za ciało obce uważa się każdy przedmiot (np. monety, skarpetki, wstążki, nitki, kamień, kawałki drewna, fragmenty zabawek) lub kawałek pokarmu na tyle duży, że jest w stanie utknąć w przełyku lub po przedostaniu się do żołądka, zalegać w nim. Problemy ze spożyciem ciała obcego zdarzają się zdecydowanie częściej u psów niż u kotów i stosunkowo częściej u szczeniąt niż u psów dorosłych, co wynikać może najprawdopodobniej z dojrzałości psychicznej zwierzęcia. Problem ten pojawia się tak samo często u samic jak u samców.
Czym grozi połknęcie ciała obcego?
Ciało obce zatykające przełyk powoduje jego mechaniczną niedrożność, co może prowadzić do stanu zapalnego błony śluzowej i obrzęku ściany przełyku. Objawami towarzyszącymi zatkaniu przełyku są m.in. ulewanie, ślinienie, intensywne przełykanie, krztuszenie się, apatia, osowiałość. Ciało obce w żołądku powoduje podrażnienie błony śluzowej żołądka oraz zaburzenia jego opróżniania. Najpowszechniej występującymi objawami są wymioty, jednakże w niektórych przypadkach zwierzę może nie wykazywać żadnych objawów. Czasami właściciele widzą jak zwierzę połyka ciało obce, co może być kluczową informacją w procesie diagnostycznym prowadzonym przez lekarza weterynarii.
W diagnozowaniu ciała obcego w żołądku lub przełyku bardzo pomocne może być badanie RTG z kontrastem, USG, endoskopia. Usuwanie ciał obcych w zależności od lokalizacji może przebiegać przy pomocy endoskopu lub w cięższych przypadkach zabiegu chirurgicznego. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie odpowiednio dobranych leków. Jednak o procesie diagnostycznym i terapeutycznym zadecyduje lekarz prowadzący.
Jak zapobiegać?
Właściciele mogą zapobiegać pojawianiu się takich problemów, poprzez dopilnowanie swojego zwierzaka w domu (nie zostawiać w zasięgu zwierzaka przedmiotów, które mogą zostać połknięte, a w przypadku kotów unikać dawania do zabawy kłębków włóczki), jak i na spacerze (nie bawić się z psem w rzucanie kruchych patyków, małych kamieni, szyszek).

Artykuł pochodzi z portalu e-lecznica.pl

Tworzenie stron Hyh.pl