Coś o psach

Cukrzyca u psa

31.10.2017

Cukrzyca u psów ma podobny przebieg oraz objawy, jak cukrzyca u ludzi. Zainteresujmy się naszym pupilem, kiedy zacznie on cierpieć na objawy, czyli m.in. znaczą utratę wagi, apatię lub częste oddawanie moczu przez czworonoga.

CZYM JEST CUKRZYCA?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w przebiegu której występują upośledzenie przemiany węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej oraz zaburzenia równowagi kwasowo – zasadowej spowodowanej częściowym lub całkowitym brakiem insuliny. Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę i odpowiedzialnym za obniżanie poziomu glukozy we krwi. Działa przeciwstawnie do innego hormonu trzustkowego tj. glukagonu, który powoduję wzrost poziomu glukozy. Pod wpływem insuliny komórki organizmu pobierają glukozę, która stanowi dla nich główne źródło energii. W skutek upośledzenia wydzielania insuliny przez trzustkę dochodzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi i jednocześnie zahamowania jej transportu do komórek. Organizm pozbawiony tak bogatego źródła energii, jakim jest glukoza, mobilizuje inne rezerwy energetyczne tj. białka i tłuszcze, co prowadzi do postępującego wyniszczenia organizmu. Nadmiar glukozy wydalany jest z moczem w tzw. cukromoczu, natomiast we krwi pojawiają się związki powstałe z przemiany glukozy tzw. ciała ketonowe.

JAKIE SĄ FORMY I OBJAWY CUKRZYCY?

Wyróżnia się trzy formy cukrzycy: insulinozależną (typu 1), insulinoniezależną (typu 2) i jatrogenną.

1. Forma insulinozależna - jest najczęściej diagnozowaną formą cukrzycy u psów. Za przyczynę pojawienia się tego schorzenia uznaję się przede wszystkim: uszkodzenie komórek produkujących insulinę w skutek reakcji autoimmunologicznej organizmu, zapalenie trzustki wywołane różnymi czynnikami, choroby wirusowe oraz uwarunkowania genetyczne. Do ras predysponowanym do wystąpienia cukrzycy są: keeshound, jamnik, sznaucer średni i miniaturowy, bichony, szpice, pudle miniaturowe, beagle. Na cukrzycę zapadają zwierzęta w wieku 4-14 lat (średnio 7-9). Chorują częściej suki niż psy.

2. Forma insulinoniezależna - występuje dość rzadko i związana jest ze zmniejszeniem lub całkowitym brakiem wrażliwości na insulinę receptorów znajdujących się w komórkach organizmu, związane to jest z otyłością u zwierząt.

3. Forma jatrogenna - rozwija się głównie u zwierząt poddawanych długotrwałej terapii lekami steroidowymi i antykoncepcyjnymi. Do objawów towarzyszących cukrzycy zaliczyć możemy: wzmożone pragnienie, nasilone wydalanie moczu, gwałtowna utrata masy ciała, wzmożony apetyt. Dodatkowo może pojawić się: brak apetytu, wymioty, apatia, osowiałość, zaćma cukrzycowa, stłuszczenie wątroby, infekcje układu moczowego, zapalenie trzustki (jeśli nie ono było powodem cukrzycy).

CO NA CUKRZYCE MOŻE PORADZIĆ LEKARZ WETERYNARII?

Diagnozowanie cukrzycy u psów, przebiega przede wszystkim w oparciu o dane uzyskane od właściciela, badania laboratoryjne, badania RTG, USG itd. Główną składową schematu leczenia cukrzycy jest podawanie insuliny, pozostałe elementy terapii dobiera lekarz prowadzący. Do właścicieli natomiast należy dbanie o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną zwierzęcia. Najważniejsze jest wyznaczenie stałych pór karmienia i dostosowanie ich do schematu podawania insuliny. Z diety psów chorych na cukrzycę należy usunąć posiłki miękkie i wilgotne. Zwierzę powinno być karmione posiłkami o stałej wartości energetycznej, bogate w białko, łatwostrawne węglowodany oraz włókno surowe (dostępne są karmy weterynaryjne dla psów chorych, dostępne w sprzedaży w każdej lecznicy). Psy otyłe powinny otrzymywać karmę o zmniejszonej kaloryczności, natomiast psy chude bardziej kaloryczne posiłki, jak również należy unikać głodówki u tej grupy zwierząt (dochodzi do nasilenia kwasicy ketonowej). Uważa się także, że codzienny, intensywny wysiłek fizyczny wspomaga leczenie cukrzycy.

Trzeba pamiętać, że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, i tylko zaangażowanie właściciela może przedłużyć życie zwierzęcia.

 

 

Tworzenie stron Hyh.pl