Coś o  kotach

Czego nie może jeść kot?

14.12.2016

Bardzo dużo produktów żywieniowych często możemy znaleźć na naszych stołach. Jeśli jednak posiadamy kota, to właśnie między innymi musimy pilnować aby nasz pupil nie jadł wszystkiego co jest dostępne dla ludzi. Zjedzenie przez naszego pupila niektórych produktów może skończyć się tragicznie!

Oto lista produktów, których nie należy podawać kotom:

Cebula, czosnek, por – mogą one po pierwsze powodować anemię, po drugie zniszczyć naszemu zwierzakowi żołądek.

Białko jajka – o ile żółtko nie jest szkodliwe, a nawet wskazane raz na jakiś czas, o tyle białko powoduje problemy skórne i z sierścią, może być też powodem zahamowania wzrostu u kociąt.
Białko jajka zwiera enzym, który blokuje przyswajanie biotyny przez organizm.

Mleko – koty nie tolerują laktozy. Niestrawiona laktoza powoduje biegunkę, a ta z kolei prowadzi do odwodnienia. Pamiętajmy, że naszemu pupilowi zazwyczaj wystarczy dostęp do świeżej, czystej wody.

Czekolada - podobnie jak dla psów, również dla kotów czekolada jest TRUJĄCA, dawka 450 g może być dla naszego pupila śmiertelna. Czekolada ma w swoim składzie teobrominę. To substancja, która przez organizm zwierząt jest wchłaniana bardzo wolno, a następnie przetwarzana przez wątrobę do toksycznych produktów, które szkodliwie wpływają na układ pokarmowy, mózg i serce.

Kości, ości- mogą się one połamać i uszkodzić błony śluzowe przewodu pokarmowego, przebić żołądek, przełyk czy jelita. Podobnie jest z ośćmi, które także mogą powodować uszkodzenia.

Karma dla psów - organizm kota ma zupełnie inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki, których nie znajdziemy w psiej karmie. Ponadto żywienie się głównie jedzeniem przeznaczonym dla psa nie wpłynie dobrze na zdrowie naszego kota. Dlatego, jeśli posiadamy w domu oba te zwierzaki, pilnujmy, aby nie wyjadały sobie z misek.

Wątróbka - koty bardzo lubią podroby i oczywiście mogą je dostawać, ale od czasu do czasu i z umiarem. Podawane codziennie (szczególnie wątróbka) może powodować dolegliwości, takie jak np. biegunka.

Wędzona ryba - zwiera dużą ilość soli, która jest bardzo szkodliwa dla kocich nerek.

Surowe mięso - mięso jest odpowiednim składnikiem diety naszego kota. Pamiętać jednak należy o tym, żeby przed podaniem surowizny sparzyć ją wrzątkiem. Bakterie, które znajdują się na mięsie mogą być niebezpieczne dla naszego pupila.

Oprócz wymienionych powyżej produktów nasze koty powinny unikać także:
- kawy (choć znamy kota, który bez kilku ziarenek kawy nie zaczyna dnia)
- grzybów
- alkoholi
- ciasta drożdżowego
- herbaty
- napojów gazowanych.

Tworzenie stron Hyh.pl