Coś o psach

Gruby, chudszy...szczupły - czyli jak zapobiegać otyłosci u psów

14.12.2016

Najnowsze badania wykazują, że Polacy tyją w zastraszającym tempie, a lekarze weterynarii alarmują, że nadwagę mają też nasze domowe zwierzęta. Przekarmiamy je w imię źle pojętej miłości, a z braku czasu nie zapewniamy im wystarczająco dużo zabawy i ruchu. Pora na zmianę nawyków!

Codziennie gotujemy naszemu psu posiłki lub kupujemy mu gotowe karmy, zazwyczaj nie zastanawiając się, jaka ilość jedzenia jest dla niego wystarczająca. Podajemy ulubione smakołyki, kiedy tylko pupil chce, i nierzadko dostaje coś ze stołu w trakcie naszego posiłku. A to prosta droga do poważnych schorzeń i niedołężności spowodowanych nadwagą.

Do czego prowadzi otyłość?
Otyłości oczywiście najlepiej zapobiegać, cały czas dbając o figurę i kondycję psa. Zwierzęta starsze i mocno już otłuszczone będą bowiem źle znosiły odchudzanie. Nadwaga jest niekorzystna dla całego organizmu psiaka. Ma on tłuszcz nie tylko pod skórą, ale otłuszczone są też wszystkie organy. To obciąża serce, doprowadzając do zaburzeń krążenia i obrzęków, pracę zwalniają nerki, wątroba i pozostałe narządy wewnętrzne. Nieuchronną konsekwencją są choroby zarówno poszczególnych organów, jak i ogólnoustrojowe.
Pies ma układ ciała horyzontalny, dlatego jego brzuch jest dźwigany przez kręgosłup (ludziom pomagają w tym dodatkowo biodra i miednica). Około 80% psów przychodzących na zabiegi rehabilitacyjne kręgosłupa nie może wstać z powodu nadwagi. Uszkodzony kręgosłup ma trudniejsze zadanie, kiedy musi podnieść kilka dodatkowych kilogramów zbędnego tłuszczu. Ponadto otyłość osłabia odporność organizmu – zwiększa się podatność na choroby wirusowe bakteryjne oraz grzybicze. Co więcej, jeżeli piesek będzie musiał zostać poddany operacji, z powodu nadwagi będą problemy z dobraniem mu dawki narkozy. Także ze względu na dużą ilość tłuszczu zabieg może się przedłużać i komplikować.

Dieta mniej jeść
Najzdrowsze i najefektywniejsze odchudzanie polega na powolnym zrzucaniu kilogramów, dlatego spadek wagi powinien być nie większy niż 0,6 kg tygodniowo. Nie wolno psa głodzić! Stopniowo z dnia na dzień zmniejszajmy porcje i pamiętajmy o regularnym żywieniu o stałych porach. Jeżeli gotujemy, zadbajmy o to, by posiłki były mniej kaloryczne niż dotychczas. Jeżeli natomiast decydujemy się na karmę weterynaryjną, trzymajmy się ściśle reguł wyznaczonych przez dietetyka, który opracował jej skład. Nie ma najmniejszego sensu dosypywanie do karmy odchudzającej innej karmy lub serwowanie psu smakołyków między posiłkami czy podawanie większych porcji dietetycznego jedzenia, niż określa instrukcja. Najważniejsza jest wytrwałość, stanowczość i konsekwencja opiekuna.

Ruch kontra nadwaga
Ciepło i słoneczna pogoda zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Zagwarantujmy więc naszemu pupilowi jak najwięcej ruchu. Spacery dłuższe niż zwykle na pewno pozwolą psu spalić zbędne kalorie. Koniec raz na zawsze z wychodzeniem na szybkie siku przed dom! Weźmy psa na smycz i pójdźmy dwa razy dziennie na dłuższe, nawet trzydziestominutowe przechadzki. Będzie to korzystne również dla nas.
Ciepła aura sprzyja rekreacji w zbiornikach wodnych. Rzucanie patyka do wody czy wspólne pływanie jest znakomitą formą ruchu dla psa. Starajmy się znaleźć na nie czas dwa, trzy razy w tygodniu, a będziemy zdziwieni, jak zmieni się sylwetka naszego czworonożnego przyjaciela – a przy okazji i nasza.
W Polsce pojawiły się już oferty psiego fitnessu. To nic innego, jak bieganie na bieżni – bardzo dobre ćwiczenie, które bez problemu psiak może wykonywać na bieżni suchej, jeżeli nie ma problemów z układem kostno-stawowym. Efektywniejsza i bezpieczniejsza jest bieżnia wodna, którą ustawia się na większą prędkość niż przy zabiegach rehabilitacyjnych (hydroterapia), by zmusić zwierzę do większego wysiłku. Dzięki takim ćwiczeniom poprawia się krążenie, a co za tym idzie, kondycja, i spala się tkanka tłuszczowa. Bieżnia jest idealnym przyrządem na jesień i zimę. Miesięczna kuracja zapobiegnie nadmiernemu otłuszczeniu, któremu sprzyja okres zimowy.
Jeżeli niedaleko miejsca naszego zamieszkania jest tor sprawnościowy dla psów (np. do agility) lub organizowane są szkolenia, zapiszmy pupila na takie zajęcia. To wspaniała zabawa, a zarazem szkoła charakteru, no i intensywna metoda zrzucenia zbędnych kilogramów.

Nie daj się nudzie
Jeśli będziemy konsekwentnie zachęcać naszego podopiecznego do ruchu, to on z czasem będzie go traktował jak zabawę. Rezultat? Pies mający wiele zajęć nie będzie przesiadywał przy stole i żebrał o jedzenie. Kiedy zwierzęta mają dużo wolnego czasu, to tak jak ludzie z nudów pogryzają smakołyki, przez co tyją. Każda rasa została stworzona do wykonywania jakiejś pracy i psy z zaangażowaniem wypełniają nawet bardzo ciężkie zadania. Musimy je tylko do tego kilka razy zachęcić. I ani się obejrzymy, a nasz pupil, zamiast błagać o kęs jedzenia przy lodówce, będzie nas zmuszał do ruchu. Schudnie, lepiej się poczuje, a to zapewni mu długie i zdrowe życie.

Artykuł pochodzi z gazety Przyjaciel Pies nr 9/2009

Tworzenie stron Hyh.pl