Coś o psach

Obcinanie pazurów u psa – jak często to robić?

13.11.2019

Pazury większości domowych czworonogów powinny być regularnie podcinane. Pielęgnacji wymagają zwłaszcza łapy psów spędzających dużo czasu w domu i rzadko spacerujących po twardych nawierzchniach. Przerośnięte pazury sprawiają psu duży dyskomfort, a nawet ból utrudniający chodzenie. Jak często i w jaki sposób obcinać psie pazury?

Jak często obcinać psu pazury?

Psy bardzo aktywne, sportowe oraz pracujące zwykle same dbają o swoje pazury; ścierają się one naturalnie podczas biegania lub intensywnych spacerów po twardym, szorstkim podłożu i przeważnie nie wymagają już dodatkowego podcinania. Kamienista lub betonowa nawierzchnia działa jak pilnik, który systematycznie ściera pazury czworonoga do odpowiedniej długości. Inaczej jest w przypadku psów, które większość dnia spędzają w domu, a spacerują jedynie po parkowych alejkach i trawnikach. Ich pazury po prostu nie mają na czym się zetrzeć, dlatego potrzebna jest nasza pomoc.

Kiedy pazury psa wymagają podcięcia? To na szczęście łatwo ocenić. Pies należy do rodziny zwierząt palcochodnych, co znaczy, że jego pazury podczas stania nie powinny dotykać podłoża. Jeśli się na nim opierają, zaginają lub w charakterystyczny sposób stukają o nawierzchnię podczas chodzenia, to znak, że należy je podciąć. Częstotliwość zabiegu zależy od tryby życia pupila i terenu, po którym się porusza – przeważnie robi się to mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Problem przerośniętych pazurów u psa

Obcinanie pazurów u psa to ważny element opieki nad czworonogiem. Przerośnięte pazury mogą utrudniać psu swobodne chodzenie i bieganie powodując ogromny ból oraz dyskomfort. Zbyt długie pazury zawijają się na końcu, a z czasem zaczynają wrastać w opuszki zwierzęcia. Pies zaczyna, więc stawiać łapy w nienaturalny sposób, pod niewłaściwym kątem, co wpływa na pracę mięśni i stawów. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zwyrodnień, uszkodzeń kości palców, nieprawidłowej postawy ciała lub kulawizny. Rany na opuszkach narażone są także na infekcje, stany zapalne oraz ropienie.

Czym obcina się pazury u psa?

Do obcinania pazurów u psa niezbędne są specjalne cążki. Trzeba pamiętać, że pazury czworonogów zbudowane są zupełnie inaczej niż ludzkie paznokcie. Są przede wszystkim dużo twardsze i owalne, a nie płaskie w przekroju. Akcesoria przeznaczone dla ludzi z pewnością nie dadzą sobie rady z psimi pazurami, a używając ich moglibyśmy jedynie zaszkodzić pupilowi. Pamiętajmy, że wewnątrz paznokcia zwierzaka znajduje się ukrwiony rdzeń, który łatwo uszkodzić. Nerw może sięgać nawet do połowy pazura, a jego naruszenie powoduje krwawienie, a przy tym sprawia psu duży ból i utrudnia chodzenie.

Obcinanie pazurów u psa to delikatny, ale niezbędny zabieg, zwłaszcza, jeśli nasz pupil nie ma okazji do ich naturalnego ścierania. By zaoszczędzić sobie tego trudu lub choćby zmniejszyć częstotliwość zabiegu spróbujmy skłonić psa do większej aktywności. Intensywne spacery i bieganie po twardym podłożu będą ścierać pazury u czworonoga. W przypadku gdy, przez naszą nieuwagę, pazury będą zbyt długie, a przez to zabieg ich obcinania trudniejszy – warto udać się po pomoc do lekarza weterynarii.

Artykuł pochodzi z portalu royalcanin.pl

Tworzenie stron Hyh.pl