Coś o psach

Przewlekła niewydolność nerek (PNN) u psa

18.12.2017

Przewlekła niewydolność nerek to jedna z popularniejszych przypadłości układu moczowego naszych zwierzaków. Choroba jest nieuleczalna, ale w przypadku zastosowania leczenia i odpowiedniej diety możemy jeszcze długo cieszyć się wspólnymi chwilami z naszym pupilem.

Każdy pies ma dwie nerki o fasolowatym kształcie, które składają się z wielu tysięcy nefronów; nerki, podobnie jak u człowieka, umieszczone są po obu stronach kręgosłupa. To właśnie ten narząd wewnętrzny odpowiedzialny jest za filtrowanie krwi, usuwanie zbędnych produktów i utrzymywanie odpowiedniego stężenia płynów w organizmie psa. Nerki odpowiadają także za produkowanie hormonów. Z wiekiem pewna część nefronów ginie i nie zostaje na nowo odbudowana, dodatkowym czynnikiem zmniejszenia liczby nefronów są choroby nerek. Przyczynami zniszczenia nefronów mogą być choroby takie jak np. nowotwory, a także urazy. O niewydolności nerek mówimy, gdy zniszczone jest ponad 75% nefronów w nerce.

Przyczyny niewydolności nerek

Choroby nerek są chorobami dość często występującymi u psów, ale także kotów (patrz artykuł Choroby nerek u kotów). Wczesna diagnoza pomaga w spowolnić przebieg choroby a nawet zahamować go.

Do czynników mogących wpłynąć na niewydolność nerek zaliczamy:

 • wiek – z wiekiem liczba nefronów zmniejsza się i nie regeneruje się, ryzyko choroby jest dwa razy większe, szczególnie między 10 a 15 rokiem życia psa.
 • rasa – niektóre rasy mają predyspozycje do choroby (Cocker spaniel, Shar pei, Lhasa apso, Shih tzu, angielski foxhound, norweski elkhund, alaskan malamut, Chow – chow, sznaucer miniaturowy, pudel, doberman, rottweiler, Soft-coated wheaten terier, Golden retriever, Bull terier, Cairn terier, Beagle, owczarek niemiecki, berneński pies pasterski, samojed).
 • zatrucia, nowotwory, urazy

Objawy niewydolności nerek

U danego psa mogą występować niektóre z tych objawów, a niekoniecznie wszystkie. Do objawów niewydolności zaliczamy:

 • częstomocz
 • krwiomocz
 • wzmożone pragnienie
 • apatia, słabość
 • brak apetytu
 • spadek masy ciała
 • wymioty
 • biegunka,
 • brak koordynacji ruchów
 • niemiły zapach z pyska

Powyższe objawy to reakcje organizmu związane z zatruciem toksynami i produktami ubocznymi procesów metabolicznych. Uszkodzone nerki nie pracują wydajnie i nieoczyszczona krew o nieprawidłowych parametrach cały czas krąży po organizmie. Podtruwany organizm psa jest stopniowy wyniszczany, może dojść wówczas do złej pracy serca, zapalenia kości i innych problemów.

Diagnoza i leczenie PNN

Podczas diagnozy każdej z chorób bardzo ważny jest wywiad z właścicielem psa. Lekarz musi dokładnie zbadać zwierzę (osłuchanie, pomiar temperatury itd.) Kolejne zalecenia to badanie moczu, badanie krwi, badanie USG nerek, czasami lekarze zalecają biopsje lub rentgen nerek. Wczesne zdiagnozowanie PNN pomaga w spowolnieniu choroby i może przedłużyć życie psa.

Wykonywanie profilaktycznych badań moczu i krwi u psów pomaga wykryć wcześniej wiele chorób m.in. PNN, dlatego ważne jest badanie zwierzaków przynajmniej raz w roku.

Przewlekła niewydolność nerek nie jest uleczalna jedynie można zmniejszyć objawy i spowolnić proces postępowania choroby. Pies chory na PNN do końca życia musi być pod stała obserwacją i na odpowiednio zbilansowanej diecie, będzie musiał przyjmować także leki przypisane przez lekarza weterynarii. W skrajnych przypadka konieczna jest dializa.

W spowalnianiu rozwoju PNN ważną rolę odgrywa dieta, która powinna zawierać obniżoną ilość białka oraz fosforu. Należy dostosować skład karmy do stanu zdrowia psa; sposób żywienia oraz odpowiednio dobrana karma muszą być zawsze skonsultowane z prowadzącym lekarzem weterynarii. Karmy stworzone specjalnie z myślą o psach chorych na PNN to m.in. Royal Canin Renal Canine, Trovet Renal&Oxalate RID Canine, Vet Life Renal, Animonda Protect Nieren.

Przewlekła niewydolność nerek jest nieodwracalna, jej przebieg uzależniony jest od zaangażowania właściciela psa i opieki dobrego lekarza. Psy cierpiące na tę chorobę dzięki właściwej opiece mogą dłużej cieszyć się życiem.

Artykuł pochodzi z portalu Zwierzakowo.pl

Tworzenie stron Hyh.pl