Coś o psach

Zapalenie spojówek u psa

13.10.2017

Zapalenie spojówek występuje powszechnie zarówno u psów jak i u kotów. Początek choroby jest często słabo wyrażony przez co właściciele zgłaszają się do lekarza po dłuższym czasie trwania choroby w stadium przewlekłego zapalenia. Spojówka jest to błona śluzowa widoczna jako cienka przezroczysta powłoka znajdująca się po wewnętrznej stronie powiek. Możemy także zaobserwować przednią, zewnętrzną błonę pokrywającą twardówkę widoczną jako biała część oka zwaną spojówką gałkową. Przestrzeń w postaci szczeliny pomiędzy spojówką gałkową, a spojówką powiekową stanowi worek spojówkowy – miejsce do którego często podawane są leki.

OBJAWY WYSTĘPOWIANIA ZAPALENIA SPOJÓWEK

Sprawdzając stan oczu naszego pupila możemy u niego zauważyć wyciek z oczu, najczęściej śluzowy, lub obrzęk spojówek - ich przekrwienie, nienormalną opuchliznę, a także tworzenie się grudek. To nie wszystkie objawy zapalenia gdyż spotykany jest również świąd czyli nic innego jak odczucie przez psa swędzenia, które skłania do pocierania łapą okolicy oczu często powodując powstanie rumienia i wyłysienia okolicy oczu jak oraz przebarwienie włosów po przyśrodkowej stronie łap. Z chorobami oczu łączy się często ból, który powoduje, że zwierzę manifestuje przymrużaniem powiek. Objawy te ukazują się z różnym stopniem nasilenia i w różnych kombinacjach w zależności od przyczyny.

U PSÓW LISTA POTENCJALNYCH PRZYCZYN JEST JESZCZE BARDZIEJ OBSZERNA. JEDNAKŻE NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE POWODY TO:

- alergie,
- choroby układowe,
- infekcje często wywoływane przez wirusy (np. nosówka, bakterie G+ i bakterie G-), jak również grzyby, występujące rzadko i pasożyty również spotykane bardzo rzadko,
- nieprawidłowości anatomiczne powiek m.in. podwinięcie powiek w stronę do spojówki (entropium), oraz odwinięcie powiek od spojówki (ektropium),
- nieprawidłowości anatomiczne rzęs m.in. dwurzędowość rzęs czyli wada polegająca na obecności dodatkowego rzędu rzęs, który drażni rogówkę,
- nieprawidłowego ustawienia rzęs (trichiasis) – stanu kiedy rzęsy występują w prawidłowym miejscu, ale skierowane są nieprawidłowo tj. w stronę worka spojówkowego,
- występowanie rzęs ektopowych – wyrastanie kilku rzęs przez spojówkę powiekową w kierunku rogówki. Często zdarza się, że włosy wyrastające z fałdów nosowych drażnią rogówkę u ras krótkonosych np. pekińczyków, shih tzu,  bokserów czy buldogów.


Do zapalenia spojówek doprowadza także niedrożność dróg łzowych, obrażenia chemiczne i dolegliwości powodowane przez kurz, piasek czy nadwrażliwość na leki. Na stan oczu naszego psa mogą wpłynąć również zaburzenia w wydzielaniu filmu łzowego – substancji nawilżającej i oczyszczającej powierzchnię rogówki i spojówek jak ma to miejsce w przypadku tzw. suchego zapalenia rogówki i spojówki.

LECZENIE ZAPALENIA

Zaczyna się od leczenia zmian niezwiązanych bezpośrednio ze spojówką np. korekcji wad powiek, usunięcie ciał obcych, uzupełnienie ilości filmu łzowego – gdy jest go za mało. Jeśli to nie przyniesie skutku bądź okaże się niewystarczające będzie trzeba sięgnąć po środki terapeutyczne takie jak antybiotyki, kortykosteroidy, środki czyszczące, środki przeciwhistaminowe lub środki wpływające na obkurczenie naczyń krwionośnych.

Stosowanie miejscowe antybiotyków doprowadzi do wyleczenia  w przypadku gdy zapalenie spojówek spowodowane jest działalnością bakterii. Antybiotyki dla psa są także wskazane w sytuacji gdy równocześnie leczy się przyczynę pierwotną np. udrażnia się przewody nosowo-łzowe lub leczy obrażenia chemiczne. W innych przypadkach, pomimo przejściowej poprawy po zastosowaniu antybiotyku, dolegliwości powracają. Powinno dążyć się do wyeliminowania pierwotnej przyczyny np. drobnego zabiegu chirurgicznego w przypadku podwinięcia powieki w stronę spojówki.

Kortykosteroidy są często stosowane przy zapaleniu spojówki zazwyczaj w połączeniu z antybiotykami.  Zaleca się ich stosowanie w przypadku niezakaźnych przyczyn zapalenia spojówek po wcześniejszych zabiegach korekcyjnych dotyczących powiek, fałdów nosowych czy rzęs. Najczęściej zalecane są w przypadku zapaleń na tle immunologicznym takich jak łuszczka czy alergiczne zapalenie spojówek.

Stosowanie kortykosteroidów daje lepsze efekty od środków obkurczających naczynia krwionośne, których użycie w sytuacjach przekrwienia i obrzęku przynosi nawet dobre efekty.

Leczenie oraz kombinacje rodzajów i dawek leków dobierane są odpowiednio do charakteru zapalenia.

Warto pamiętać o usuwaniu nagromadzonego wysięku, które jest ważne aby zapobiec zapaleniu powiek, maceracji, zapaleniu okolicy skóry bądź sklejeniu powiek lub spojówek. W tym przypadku najlepszym wyborem będą środki czyszczące poprawiające także komfort życia psa i ułatwiające działanie innych leków. Dlatego ciepłe okłady na powieki, oczyszczanie i przepłukiwanie stanowią istotnie wspomaga proces leczenia. Obecnie dostępne są liczne preparaty komercyjne do przemywania oczu i ich okolic. Po oczyszczeniu można zastosować obojętną maść zabezpieczającą.

Zapalenie spojówek może być spowodowane przez szeroką listę przyczyn co wymaga od lekarzy postawienia dokładnej diagnozy przed rozpoczęciem ukierunkowanej terapii, a od właścicieli troski i zwrócenia uwagi na okolicę oczu, aby wykryć niepokojące objawy  jak najwcześniej.

 

Tworzenie stron Hyh.pl